Gömör és Kassa magyar emlékei
Iskolánk (a Budapest XX. Kerületi Gyulai István Általános Iskola) idén júniusban immár sokadik alkalommal vett részt a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának Határtalanul című programjában, melynek során a Felvidék technikai és tudományos örökségével ismerkedhetett 65 hetedik évfolyamos diák és az őket kísérő 6 pedagógus.
A háromnapos program során látnivalók és élmények sokaságával gazdagodhattunk valamennyien.
Az utazás a reggeli órákban indult és a magyar–szlovák határ mentén fekvő Somoskő várához vezetett. Somoskő vára egy történelmi jelentőségű erődítmény, mely a 13. században épült. A vár különlegessége, hogy közvetlenül a határon helyezkedik el, így egy része Magyarországon, másik része Szlovákiában található. A várból csodálatos kilátás nyílik a környező tájra, és itt találhatók a híres bazaltorgonák is, amelyek vulkanikus tevékenység során keletkeztek, és egyedülálló természeti látványosságot nyújtanak.
Ezután a csoport a közeli Fülek várához utazott, amely a 17. századi török háborúk során jelentős szerepet játszott, itt kiáltották ki Thököly Imrét Magyarország királyává 1682-ben. A vár ma múzeumként működik, így betekintést nyertünk a vár történetébe és a környék múltjába.
Délután Rimaszombat városában folytatódott a program. Rimaszombat a történelmi Gömör-Kishont vármegye központja volt, és híres magyar költők, mint Tompa Mihály és Petőfi Sándor emlékei kötődnek ide. A városnézés során megtekintettük a két költő szobrát, ahol megemlékeztünk munkásságukról, illetve koszorút is elhelyezhetünk tiszteletükre. A séta a Múzsák házához vezetett, ahol Petőfi Sándor is megszállt egykoron. A nap végén találkoztunk Auxt Ferenccel, Rimaszombat város egyik legismertebb magyar képviselőjével, aki a helyi magyarság múltjáról és jelenéről mesélt nekünk.
A második nap reggelén a csoport elindult az Alacsony-Tátrán át Lőcse városába. Lőcse (szlovákul Levoča) egy történelmi jelentőségű város, mely a középkorban a Szepesi Szászok központja volt. A városban található Szent Jakab-templom Közép-Európa egyik legnagyobb gótikus temploma, melyben több világhírű, 15. századi szárnyasoltár is megtekinthető. A városnézés során a Harangtornyot és a régi Városházát is megismertük, amelyek szintén a középkori város gazdagságát és jelentőségét tükrözik.
Délután a Csorba-tóhoz vezetett az út, amely a Magas-Tátra egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja. A Csorba-tó (szlovákul Štrbské pleso) egy gleccser eredetű tó, amelyet festői hegycsúcsok vesznek körül. A séta a tó körül lehetőséget adott a természet szépségének megcsodálására és egy kis túrázásra is. A túra során megemlékeztünk a település alapítójáról, Szent-Iványi Józsefről, akinek emléktáblája a tó partján található.
A harmadik nap reggelén a csoport ellátogatott Bátka településre, ahol iskolalátogatásra került sor. Az iskolalátogatás lehetőséget nyújtott a helyi oktatási rendszer és a magyar kisebbség oktatási helyzetének megismerésére.
Ezután a történelmi Magyarország egyik leggazdagabb városába, Kassára vezetett az út. Kassa (szlovákul Košice) Szlovákia második legnagyobb városa, amely gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik. A város legfontosabb látnivalója a Szent Erzsébet-dóm, amely Közép-Európa legnagyobb gótikus temploma. A városnézés folytatása során megtekintettük a Rodostó-házat, amely II. Rákóczi Ferenc száműzetésének emlékét őrzi, és a város további nevezetességeit, mint az Orbán-tornyot, a zenélő szökőkutat és a harangjátékot.
Csapatunk fáradtan ám felejthetetlen élményekkel gazdagodva érkezett meg Budapestre. Azt mindannyian nyugtáztuk: sokkal könnyebb a történelem és a földrajz tanulása, ha közben láthatjuk is azokat a helyeket, amikről beszélnek nekünk.